Bad luck on stage 6 of BinckBank Tour

We had another tough stage at the BinckBank Tour under harsh weather conditions. Once again, the team worked very well and I was positioned at the right place at the right time. With 25km to go, I was in the front group, together with all the main GC contenders and I launched my attack. Unfortunately, I suffered a puncture in the worst time possible, in a part of the course where my team car was in the back. In addition, there wasn’t any neutral assistance vehicle, either car or motorbike, so I lost precious time until I had my wheel changed. By then, it was too late to reach the front group. It’s a pity, my form was very good today and our plan was working perfectly.

Houffalize – Belgium – wielrennen – cycling – cyclisme – radsport – Peter SAGAN (Slovakia / Team Bora – Hansgrohe) pictured during the BinckBank Tour Stage 6 from Riemst – Houffalize (203.7 km) – photo Davy Rietbergen/Cor Vos © 2017

Dnešná etapa na BinckNank Tour bola kvôli zlým poveternostným podmienkam opäť náročná. Tím znovu odviedol skvelú prácu a dostal ma v pravý čas na pravé miesto. V posledných 25km som bol vo vedúcej skupine a rozhodol som sa zaútočiť, avšak mal som smolu a dostal som defekt na najhoršom možnom úseku, pretože naše tímové vozidlo bolo vzadu. Taktiež v blízkosti nebolo žiadne neutrálne vozidlo, a tak som stratil veľa vzácneho času, kým som vymenil koleso. Je to škoda, cítil som sa naozaj dobre a všetko išlo podľa plánu.