Hard final stage of a tough Tour de Pologne 2017

It was a hard stage and a tough Tour de Pologne but we were encouraged by the big crowds of spectators here, with so many fans from Poland and Slovakia. It’s a pity Rafal missed the overall victory by only two seconds but it certainly wasn’t our last race. We have a lot of races ahead of us. The strategy today was for me to go on the breakaway and stay in the front in order to help Rafal if he needed me. After a week of tough racing, it wasn’t easy but now it’s over. Time to focus on the next race. (Photo ATCommunication)

Tour de Pologne 2017 – 7th stage Bukovina Resort – Bukowina Tatrzanska 132.5 km – 04/08/2017 – Peter Sagan (SVK – Bora – Hansgrohe) – photo Ilario Biondi/BettiniPhoto©2017

Dnešná etala bola ťažká a celkovo celá Tour de Pologne bola náročná, ale dopredu nás poháňali veľké davy divákov a fanúšikov z Poľska a zo Slovenska. Škoda, že Rafovi ušlo víťazstvo len o dve sekundy, ale určite to nie sú naše posledné preteky. Taktika bola, aby som išiel do úniku a zostal vpredu, aby som pomohol Rafovi, ak by potreboval. Celý týždeň bol dosť náročný, nebolo to jednoduché, ale už je koniec a s ním aj čas sústrediť sa na ďalšie preteky.