Very close win at stage 1 of BinckBank Tour!

I was very lucky in the finish, because I was certain that I’d been passed on the line, but I took the win purely because I threw my bike at the last second. I didn’t even know I’d won until five minutes later. I didn’t want to go too early in the sprint – I wanted someone in front of me – so I waited until a little later before I went. The line was just too far away then, so I let Rüdi and Groenewegen keep the gap, and after that I started my sprint behind them so I had a better line, taking advantage of having two guys in front of me, but still Bauhaus did a great sprint. I’m going to keep going and fighting at the race. Tomorrow is a big day for everyone with a 9km time trial – it’ll be tough and we want to make the most of it for BORA-hansgrohe. It’s a good day for Maciej Bodnar, and I’ll try not to lose time myself.

BinckBank Tour 2017 – 1st stage Breda – Venray 169,9 km – 07/08/2017 – Peter Sagan (SVK – Bora – Hansgrohe) – photo Dion Kerckhoffs/CV/BettiniPhoto©2017

Vo finiši som mal šťastie, najskôr som si myslel, že som skončil druhý, ale napokon som vyhral ja. Ešte sa mi nestalo, aby som čakal na potvrdenie víťazstva päť minút. Nechcel som začať špurtovať príliš skoro, trochu som si počkal. Vo finále sa predo mnou otvoril priestor, vpredu bol Rudi a Groenewegen. Začal som šprintovať za nimi, mal som tak lepšiu pozíciu, ale Bauhaus si v špurte viedol naozaj dobre. Budem sa snažit aj naďalej zajazdiť čo najlepšie a som pripravený bojovať. Zajtra nás čaká dôležitý deň, chceme pre BORA-hansgrohe vyťažiť čo najviac, Maciej Bodnar má dobré šance. Budem sa snažiť, aby som v 9km časovke minimalizoval straty.