Announcing participation at Santos Tour Down Under 2018

I am excited to be starting the 2018 season with the rainbow stripes across my back again in Australia at the Santos Tour Down Under.

This iconic Australian race is the perfect start to the UCI World Tour season each year. It has it all, a challenging and tough course, warm weather and the passionate fans that cheer for us day in day out no matter what. We are always thankful for the fans!

It is important to get the season off to a good start with BORA-hansgrohe, and there is no better place to do this than South Australia at the TDU.

Tour Down Under 2017 – 2nd stage Stirling – Paracombe 148.5 km – 18/01/2017 – Peter Sagan (SVK – BORA-hansgrohe)- photo Graham Watson/BettiniPhoto©2017

Som veľmi rád, že ďalšiu sezónu v dúhovom drese opäť odštartujem v Austrálii na Santos Tour Down Under.

Tieto kultové preteky sú každý rok skvelým začiatkom novej sezóny UCI World Tour. Zosobňuje sa v nich v podstate všetko. Náročná trať plná výziev, príjemná klíma a veľmi zanietení fanúšikovia, ktorí povzbudzujú nech sa deje čokoľvek. Obzvlášt za fanúšikov som naozaj vďačný!

Myslím, že začiatok sezóny je vždy dôležitý a s BORA-hansgrohe si nemôžeme priať lepšie miesto ako práve Južnú Austráliu na TDU.