Third place on stage 1 of Santos Tour Down Under

Although it wasn’t as hot as last year, we raced the first stage of Santos Tour Down Under on a very warm Australian summer day. The race played out as expected with a big sprint finish and the team followed the plan the sport directors had set in the morning. I finished third in the sprint, probably not the result we would have liked, but still good for the start of the season. I feel in good form and I will give my best during the rest of the week. (Photos ©BettiniPhoto)

Aj keď nebolo až tak horúco ako minulý rok, prvá etapa Tour Down Under prebiehala v typickom austrálskom teple. Ako sa očakávalo, dnešná etapa skončila hromadným špurtom a išlo sa podľa plánu, ktorý ráno stanovili naši športoví riaditelia. V šprinte som skončil tretí, čo asi nie je výsledok, ktorý by sme si želali ale na začiatok sezóny je to stále dobré. Cítim sa vo forme a v nasledujúcich dňoch sa budem snažiť zajazdiť najlepšie ako sa bude dať.

 

Tour Down Under 2018 – Port Adelaide – Lyndoch 145 km – 16/01/2018 – Peter Sagan (SVK – Bora – Hansgrohe) – photo Dario Belingheri/BettiniPhoto©2017