First road stage of the Giro and hectic sprint

The stage was quite straightforward and it played out the way we were expecting, with a fast sprint finish. Up to the last kilometers, it was easy but in the finale, you had to be really focused as it could be messy. It was important to stay safe and avoid any crashes. I think the result reflects the field of sprinters in this Giro d’Italia. I’d like to thank again my teammates for their work all day, I felt that my condition is getting better.

Etapa bola už dopredu celkom jasná a tak ako sme očakávali končila rýchlym šprintérskym finišom. Až do posledných kilometrov to šlo ľahko, ale vo finále sme sa museli skutočne sústrediť, pretože to mohlo byť veľmi chaotické. Bolo dôležité byť v bezpečí a vyhnúť sa akýmkoľvek pádom. Myslím si, že dnešné výsledky odzrkadľujú pole šprintérov v tomto ročníku Gira. Rád by som sa ešte raz poďakoval svojím spolujazdcom za ich celodennú prácu. Čo sa týka mojej formy, tak cítim, že sa stále zlepšujem.

BORA-hansgrohe (Photos BettiniPhoto)

Giro d’Italia 2021 – 104th Edition – 2nd stage Stupinigi – Novara 179 km- 09/05/2021 – Peter Sagan (SVK – Bora – Hansgrohe) – photo Luca Bettini/BettiniPhoto©2021