Going twice up the Mûr-de-Bretagne on Tour de France stage 6

It was a very fast and very hard stage today. The Mûr-de-Bretagne is tough, especially if you have to climb it twice after 160km! The BORA-hansgrohe guys worked hard again today and Rafal and I were in a very good position. It would have been nice to win but we finished 5th and 8th, together with a few other riders, so Rafal gained some seconds and I got some more points. I think we can be satisfied with what we achieved today. (Photo Luca Bettini)

Bola to veľmi rýchla a veľmi ťažká etapa. Mûr-de-Bretagne je náročný a to hlavne keď ho absolvujete dvakrát po 160.km! Chalani dnes šli opäť skvelo a spolu s Rafalom sme mali výbornú pozíciu. Bolo by pekné aj dnes vyhrať, ale finišovali sme na 5. a 8. priečke, v skupine s pár ďaľšími jazdcami. Rafal tak získal niekoľko sekúnd a ja zas nejaké body. Myslím, že s konečným výsledkom môžeme byť spokojní.

 

Tour de France 2018 – 105th Edition – 6th stage Brest – Mur de Bretagne 181 km – 11/07/2018 – Peter Sagan (SVK – Bora – Hansgrohe) – photo Luca Bettini/BettiniPhoto©2018