Start of the Tirreno-Adriatico

It was a good day. Although we knew it would have been very difficult to win against the strongest teams, I feel BORA-hansgrohe has improved from last year and our team time-trials have stepped up. I think the hard work of the riders and the effort of the coaches, last year and during the off-season, are paying off. The Tirreno Adriatico is long and difficult, and we have many stages ahead of us where anything can happen but I think we had a good start. (Photos Dario Belingheri / BettiniPhoto)

Dnešok dopadol dobre. Aj keď sme vedeli, že bude ťažké zvíťaziť nad najsilnejšími tímami, ale mám pocit, že sme oproti minulému roku pokročili a v časovkách sme lepší. Myslím, že všetko to úsilie a ťažká práca, ktorú sme odviedli minulý rok a počas tréningov medzi sezónami, sa teraz vracia. Tirreno-Adriatico je dlhé a náročné, pred nami je ešte veľa etáp a môže sa stať v podstate čokoľvek, ale myslím, že máme za sebou dobrý štart.

Tirreno Adriatico 2018 – 53th Edition – 1st stage Lido di Camaiore – Lido di Camaiore 21,5 km – 07/03/2018 – Bora – HansgroheÊ- photo Dario Belingheri/BettiniPhoto©2018